Poznati grad Međugorje nalazi se u južnom dijelu Bosne i Hercegovine. To je naseljeno mjesto u općini Čitluk. Prostire se između dva velika geografska područja : na sjeveru planinskog, a na jugu primorskog. Planinski bedem sa sjevera od 2000 metara nadmorske visine omogućava povoljne klimatske uvjete. Zbog toga u ovom kraju prevladava mediteranska klima zbog blizine jadranskog mora, reljefa i nadmorske visine.
Grad broji oko 4300 stanovnika. I sigurno je svaki stanovnik svjestan da je to jedno od najpoznatijih i najposjećenijih katoličkih svetišta u svijetu. Godine 1981. kada se Djevica Marija počela ukazivati kao fenomen, mjesto je postalo poznato diljem svijeta. Počelo je privlačiti vjernike, hodočasnike koji u međugorskom svetištu nalaze mir u vjeri. Centar okupljanja u Svetištu Kraljice mira je crkva sv. Jakova u centru Međugorja. Nakon 24.6.1981 odnosno Gospinog ukazanja brdo Crnica, u predjelu zvanom Podbrdo danas okuplja mnoge bolesne, ali i zdrave ljude u molitvi. Lik Gospe vidjelo je više od šestero djece preko kojih je poslala poruke mira svijetu.
Ono što većina hodočasnika želi vidjeti je Brdo Ukazanja. To je mjesto prvih Gospinih ukazanja, nekoliko stotina metara iznad bijakovićkog zaseoka Podbrdo. Do mjesta ukazanja vodi strma staza uz koju su 1989. postavljeni brončani reljefi radosnih i žalosnih krunica. Na putu prema mjestu ukazanja postavljen je drveni križ gdje je Gospa preko jedne od djevojčica koje su je vidjele prvi puta pozvala na obraćenje i mir. U čast 20. obljetnice, postavljen je kip Kraljice mira, na samom mjestu ukazanja. Kip je napravljen prema modelu koji se nalazi pred župnom crkvom.
Susret s Brdom Ukazanja za hodočasnike je susret s Gospom kroz osobnu molitvu i molitvu krunice.
Križevac je brdo iznad Međugorja (520 m) na kojem su župljani još u ožujku 1934. podigli armiranobetonski križ visine 8,56 m. Podignut je u spomen 1900. obljetnice Muke Isusove. U križište su ugrađene moći Isusovog križa koje su dopremljene iz Rima. Na Križevcu se sve od tada slavi sv. misa u prvu nedjelju nakon Male Gospe, u čast blagdana Uzvišenja sv. Križa. Od Gospinog ukazanja na Križevcu se moli Križni put. Postaje su u početku bile označene drvenim križevima, no 1988. postavljeni su brončani reljefi. Brdo Križevac je posebno brdo jer poziva ljude da susretnu Isusa.
Crkva sv. Jakova – nakon molitve na Brdu Ukazanja ili Križevcu, hodočasnici dolaze na misu u crkvu sv. Jakova koja se nalazi u centru grada. Crkva je završena 1969. i od tada je središte molitvenog života župljana, a nakon ukazanja i središte hodočasnika. Zbog potreba hodočasnika crkva i okoliš se stalno uređuju.
Na trgu pred crkvom postavljen je 1987. kameni kip Kraljice mira koji je postao simbolom svetišta. Osim kipa Kraljice, 1998. postavljen je u blizini vanjske ispovjedaonice i kip sv. Lepolda Bogdana Mandića.
Uz kip Kraljice mira, postoji i slika Kraljice koja se nalazi u Dvorani za susrete. Dvorana ima 800 sjedećih mjesta, a izgrađena je 1998. Molitvena okupljanja hodočasnika zahtijevala su izgradnju prostora za molitvene susrete i održavanje seminara. Zbog tih potreba nastala je Dvorana.
Hodočasnici koji posjete Svetište mira govore o dubokim i osobnim doživljajima ovog fenomena kao što si izlječenja od duševnih rana, mentalni dodiri i velikom ponudom ispovjedi na gotovo svim jezicima svijeta. Međugorje privlači i velik broj mladih katolika iz cijelog svijeta, koji se u Hercegovini okupljaju tijekom ljeta na godišnjem festivalu mladih.